Products
Product Name: Two Way Radio Earphone with Acoustic Tube 2 Pin for Walkie-Talkie EARPHONIC
Brand: Earphonic
MOQ: 5PCS
OEM/ODM: Yes
Warranty: 3-6 months
Product Feature
Double-wire PTT Air tube walkie-talkie headset for Two-Way Radios
1. Dual-wire PTT design, simple and stylish transparent sound tube, more comfortable to wear and listen to;
2. PU coil cable, it is tensile, durable and not easy to tangle,good concealment, simple and low-profile appearance;
3. Rotating earphones are suitable for wearing on either ear;
4. Transmits sound via air tube, sound insulation and noise reduction, clear call;
5. Suitable for various brands of two‑way radios and transceivers, such as ICOM, Standard, YAESU, KENWOOD;
6. Air tube cable: 35 CM:
7. Main cable length:95/50CM
8. Connectors can be customized.
Speaker Parameters
Electrical Parameters of Speaker
Impedance
8Ω±10%
Resonance Frequency
350Hz ±20%
Intelligent degree
110±3dB At 1000 Hz At 0.179V
Rated Power
Rated Power Input 10mW, Max Power Input 30mW
Frequency scope
20HZ—20KHZ At 0.179 V
Ruzzes&Rattles
Clear sound, no noise At 0.25V(50HZ-3KHZ)
Distortion
Less Than 5% at 1500Hz
Polarity
Positive Electrode,When an instantaneous DC voltage of 0.2V is applied to the positive electrode, causing the voice coil to move forward, the input terminal connected to the positive electrode is the "+" pole
Flux Density
±15% Guass (Surface)
Air Tube Shell Diameter
Φ7.1mm±0.01mm
Microphone Parameters
| Electrical Parameters of The microphone | |
| Sensitivity | -40dB≦S≦-36dB, At f=1kHz,S.P.L=1Pa,0dB=1V/Pa; |
| Output impedance | Zout=2.2KΩ,At f=1kHz |
| Current Consumption | IDss(Max)=500µA, At Vs=2.0V,RL=2.2KΩ |
| Directivity | Omni directional |
| Signal to Noise Ratio | S/N(Min)=55dB,At S:(f=1KHz.S.P.L=1Pa),N:(A-Weighted curve) |
| Decreasing Voltage | (ΔS-VS)Max=-3dB,At Vs Reduces from 2.0 to 1.0 |
| Operating voltage | 1≦V≦10 |
| Maximum input S.P.L | 110dB,At f=1kHz,THD<1% |
Compatible Model :
Connectors can be customized.
|
Brand |
Connectors |
|
Motorola |
R7, M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9, CLP, S1, DLR110 |
|
Hytera |
M1, M4, M5, M6, H1, H2, H3, TC700 |
|
Kenwood |
K1, K2, K3, K4 |
|
Speura |
Speura |
|
Icom |
S1, S3, S6, S6-WP, S8, S9 |
|
Vertex |
S1, Y1, Y4, Y5, Y6 |

SUBSCRIBEPlease read on, stay posted, subscribe, and we welcome you to tell us what you think.

Xiamen Yuhong Export & Import Co., Ltd. was founded in 2023 with its independent brand LSENG. We specialize in providing one-stop solution for walkie-talkie accessories, focusing on the R&D and supply of high-quality walkie-talkie microphones and headsets. Our product portfolio covers walkie-talkie headsets, external speakers, wireless Bluetooth accessories and other supporting accessories. Tailored for multiple industry scenarios, our products consistently deliver outstanding audio performance.
Email : chris@accessoriesradio.com
Address: Address: 215-34, 2/F, Sihai Building, Fanghu West Rd, Huli Dist, Xiamen, Fujian, China Post Code:361006
2026 @ Xiamen Yuhong Import and Export Co.,ltd. All Rights Reserved. Sitemap | Blog | XML | Privacy Policy
IPv6 network supported