Products
Product name: Single-ear earphone air acoustic clear tube walkie talkie earpiece
Brand: Earphonic
MOQ: 5 PCS
OEM/ODM: Yes
Warranty: 3-6 months
Product Features:
Single-ear listen air tube walkie-talkie headset
1. Plug Type: 3.5mm single pin;
2. Soft rubber ear hooks,Comfortable for long-time wearing;
3. Equipped with a PU coil cable, it is tensile, durable and not easy to tangle,Good concealment, simple and low-profile appearance;
4. Rotating earphones are suitable for wearing on either ear;
5. Transmits sound via air tube, sound insulation and noise reduction, clear call;
6. Air tube cable: 35 CM:
7. Main cable length:50CM
Speaker Parameters:
| Electrical Parameters of Speaker | |
| Impedance | 8Ω±10% |
| Resonance Frequency | 350Hz ±20% |
| Intelligent degree | 110±3dB At 1000 Hz At 0.179V; |
| Rated Power | Rated Power Input 10mW, Max Power Input 30mW |
| Frequency scope | 20HZ—20KHZ At 0.179 V |
| Ruzzes&Rattles | Clear sound, no noise At 0.25V(50HZ-3KHZ) |
| Distortion | Less Than 5% at 1500Hz |
| Polarity | Positive Electrode,When an instantaneous DC voltage of 0.2V is applied to the positive electrode, causing the voice coil to move forward, the input terminal connected to the positive electrode is the "+" pole |
| Flux Density | ±15% Guass (Surface) |
| Air Tube Shell Diameter | Φ7.1mm±0.01mm |
Compatible Model :
Connectors can be customized.
|
Brand |
Connectors |
|
Motorola |
R7, M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9, CLP, S1, DLR110 |
|
Hytera |
M1, M4, M5, M6, H1, H2, H3, TC700 |
|
Kenwood |
K1, K2, K3, K4 |
|
Speura |
Speura |
|
Icom |
S1, S3, S6, S6-WP, S8, S9 |
|
Vertex |
S1, Y1, Y4, Y5, Y6 |
SUBSCRIBEPlease read on, stay posted, subscribe, and we welcome you to tell us what you think.

Xiamen Yuhong Export & Import Co., Ltd. was founded in 2023 with its independent brand LSENG. We specialize in providing one-stop solution for walkie-talkie accessories, focusing on the R&D and supply of high-quality walkie-talkie microphones and headsets. Our product portfolio covers walkie-talkie headsets, external speakers, wireless Bluetooth accessories and other supporting accessories. Tailored for multiple industry scenarios, our products consistently deliver outstanding audio performance.
Email : chris@accessoriesradio.com
Address: Address: 215-34, 2/F, Sihai Building, Fanghu West Rd, Huli Dist, Xiamen, Fujian, China Post Code:361006
2026 @ Xiamen Yuhong Import and Export Co.,ltd. All Rights Reserved. Sitemap | Blog | XML | Privacy Policy
IPv6 network supported