Products
Product Name: EARPHONIC OEM/ODM Durable Braided Wire Air Acoustic Tube Customizable Plug Walkie Talkie Earpiece
Brand: Earphonic
OEM/ODM: Yes
MOQ: 5 PCS
Warranty: 3-6 months
Product Features:
Single-wire PTT Air tube walkie-talkie headset for Two-Way Radios
1. Transparent tube earphone microphone for interphone;
2. You can listen and speak clearly without holding a walkie-talkie.
3. Transparent tube SPK, good concealment effect, is conducive to the confidentiality of communication;
4. Suitable for different brands of walkie-talkies such as ICOM, Standard, YAESU, Kenwood, Transceivers. 5. The braided cable is tensile and not easy to break, with good hand feel, long service life, anti-interference and stable call quality.
6. cable length:
1).Air tube cable: 35 CM
2).Main cable length: 95CM
Speaker Parameters:
| Electrical Parameters of Speaker | |
| Impedance | 32Ω±5Ω |
| Resonance Frequency | 350Hz ±20% |
| Intelligent degree | 115±3dB At 1000 Hz At 0.179V |
| Rated Power | Rated Power Input 10mW, Max Power Input 15mW |
| Frequency scope | 200HZ—20KHZ At 0.179 V |
| Ruzzes&Rattles | Clear sound, no noise At 0.25V(50HZ-3KHZ) |
| Distortion | Less Than 5% at 1500Hz |
| Polarity | Positive Electrode,When an instantaneous DC voltage of 0.2V is applied to the positive electrode, causing the voice coil to move forward, the input terminal connected to the positive electrode is the "+" pole |
| Flux Density | ±15% Guass (Surface) |
| Air Tube Shell Diameter | Φ7.1mm±0.01mm |
Microphone Parameters:
| Electrical Parameters of The microphone | |
| Sensitivity | -36dB≦S≦-32dB, At f=1kHz,S.P.L=1Pa,0dB=1V/Pa; |
| Output impedance | Zout=2.2KΩ,At f=1kHz |
| Current Consumption | IDss(Max)=500µA, At Vs=2.0V,RL=2.2KΩ |
| Directivity | Omni directional |
| Signal to Noise Ratio | S/N(Min)=55dB,At S:(f=1KHz.S.P.L=1Pa),N:(A-Weighted curve) |
| Decreasing Voltage | (ΔS-VS)Max=-3dB,At Vs Reduces from 2.0 to 1.0 |
| Operating voltage | 1≦V≦10; |
| Maximum input S.P.L | 110dB,At f=1kHz,THD<1% |
Compatible Model :
Connectors can be customized.
|
Brand |
Connectors |
|
Motorola |
R7, M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9, CLP, S1, DLR110 |
|
Hytera |
M1, M4, M5, M6, H1, H2, H3, TC700 |
|
Kenwood |
K1, K2, K3, K4 |
|
Speura |
Speura |
|
Icom |
S1, S3, S6, S6-WP, S8, S9 |
|
Vertex |
S1, Y1, Y4, Y5, Y6 |

SUBSCRIBEPlease read on, stay posted, subscribe, and we welcome you to tell us what you think.

Xiamen Yuhong Export & Import Co., Ltd. was founded in 2023 with its independent brand LSENG. We specialize in providing one-stop solution for walkie-talkie accessories, focusing on the R&D and supply of high-quality walkie-talkie microphones and headsets. Our product portfolio covers walkie-talkie headsets, external speakers, wireless Bluetooth accessories and other supporting accessories. Tailored for multiple industry scenarios, our products consistently deliver outstanding audio performance.
Email : chris@accessoriesradio.com
Address: Address: 215-34, 2/F, Sihai Building, Fanghu West Rd, Huli Dist, Xiamen, Fujian, China Post Code:361006
2026 @ Xiamen Yuhong Import and Export Co.,ltd. All Rights Reserved. Sitemap | Blog | XML | Privacy Policy
IPv6 network supported