Products
Product name: EARPHONIC Custom Logo Two-Way for Radio Headset Walkie Talkie Earphone with Microphone for Park Management Acoustic Tube
Brand: Earphonic
MOQ: 5PCS
OEM/ODM: Yes
Compatible model: Motorola, Kenwood, Hytera, Icom, Sepura, Vertex and so on.
Product position: Two-way radio headset
Product Features:
1. Ergonomic design for comfortable wear:The headphones weigh only 45g and are equipped with an acoustic transparent tube that fits the curve of the earlobe. There is no pressure when worn for a long time (suitable for work for more than 8 hours).
2. Noise reduction and sound pickup:It is equipped with a built-in noise-cancelling microphone to filter out environmental noise (such as engine sounds and pedestrian noise), making calls clear and distinguishable in noisy scenes (construction sites, exhibitions, airports).
3. Durability and environmental adaptation:The working temperature [-20°C~ 60°C] is resistant to severe cold and heat, and meets extreme scenarios such as outdoor inspection and low-temperature operation.
4. Original factory certification, quality assurance:Passed the [EARPHONIC] original factory compatibility test, the signal transmission is stable, and there is no noise and disconnection problems.
Microphone Parameters:
| Electrical Parameters of The microphone | |
| Sensitivity: | -36dB≦S≦-32dB, At f=1kHz,S.P.L=1Pa,0dB=1V/Pa; |
| Output impedance: | Zout=2.2KΩ,At f=1kHz |
| Current Consumption: | IDss(Max)=500µA, At Vs=2.0V,RL=2.2KΩ |
| Directivity: | Omni directional |
| Signal to Noise Ratio: | S/N(Min)=55dB,At S:(f=1KHz.S.P.L=1Pa),N:(A-Weighted curve) |
| Decreasing Voltage: | (ΔS-VS)Max=-3dB,At Vs Reduces from 2.0 to 1.0 |
| Operating voltage: | 1≦V≦10; |
| Maximum input S.P.L: | 110dB,At f=1kHz,THD<1% |
Speaker Parameters:
| Electrical Parameters of Speaker | |
| Impedance: | 32Ω±5Ω; |
| Resonance Frequency: | 350Hz ±20% |
| Intelligent degree: | 115±3dB At 1000 Hz At 0.179V |
| Rated Power: | Rated Power Input 10mW, Max Power Input 15mW |
| Frequency scope: | 200HZ—20KHZ At 0.179 V |
| Ruzzes&Rattles: | Clear sound, no noise At 0.25V(50HZ-3KHZ) |
| Distortion: | Less Than 5% at 1500Hz |
| Polarity: | Positive Electrode,When an instantaneous DC voltage of 0.2V is applied to the positive electrode, causing the voice coil to move forward, the input terminal connected to the positive electrode is the "+" pole |
| Flux Density: | ±15% Guass (Surface) |
| Air Tube Shell Diameter: | Φ7.1mm±0.01mm; |
PTT Button:
Trigger Method: Push type (with feedback damping)
Lifespan: ≥ 100,000 presses
Wire Specifications:
Material: PU wear-resistant line
Length: 1.2m (regular) / 0.8m (compact)
Wearing style: Single earhook (left/right ear adjustable)
Certification Standards: Passed [CE/RoHS] certification, in line with [EARPHONIC] accessories quality standards.
Usage scenarios:
1.Public Safety & Law Enforcement
2.Business Services & Scheduling
3.Outdoor work and adventure
4.Property Management & Coordination
After-sales and service:
Warranty: 3-6 months
Technical support: Provide [inspection video / remote after-sales service], 24-hour customer service to respond to interface adaptation problems.
Compatible Model :
Hytera PD782,PD702
|
Brand |
Connectors |
|
Motorola |
R7, M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9, CLP, S1, DLR110 |
|
Hytera |
M1, M4, M5, M6, H1, H2, H3, TC700 |
|
Kenwood |
K1, K2, K3, K4 |
|
Speura |
Speura |
|
Icom |
S1, S3, S6, S6-WP, S8, S9 |
|
Vertex |
S1, Y1, Y4, Y5, Y6 |
SUBSCRIBEPlease read on, stay posted, subscribe, and we welcome you to tell us what you think.

Xiamen Yuhong Export & Import Co., Ltd. was founded in 2023 with its independent brand LSENG. We specialize in providing one-stop solution for walkie-talkie accessories, focusing on the R&D and supply of high-quality walkie-talkie microphones and headsets. Our product portfolio covers walkie-talkie headsets, external speakers, wireless Bluetooth accessories and other supporting accessories. Tailored for multiple industry scenarios, our products consistently deliver outstanding audio performance.
Email : chris@accessoriesradio.com
Address: Address: 215-34, 2/F, Sihai Building, Fanghu West Rd, Huli Dist, Xiamen, Fujian, China Post Code:361006
2026 @ Xiamen Yuhong Import and Export Co.,ltd. All Rights Reserved. Sitemap | Blog | XML | Privacy Policy
IPv6 network supported