Products
Product Name: EARPHONIC K Plug Woven Material Line Walkie Talkie Headset with PTT for Receptionist Intercom
Brand: Earphonic
MOQ: 5PCS
OEM/ODM: Yes
Warranty: 3-6 months
Product Feature:
Single-wire D-Type Earhook PTT Headset for Two-Way Radios
1. Inline PTT control is convenient for one-handed operation ;
2. Stylish PTT design with metal clamps;
3. The oval PTT housing have a comfortable, ergonomic grip;
4. The earhook design offers excellent concealment and ensures clear voice transmission;
5. Rotatable earpiece design, compatible with both left and right ears;
6. Braided cord is tensile and durable;
7. Small pickup microphone ensures clear voice transmission;
8. Plug can be customized according to customer requirements;
9. Mic Cable Length:95CM
10. Earphone Cable Length:35CM
Speaker Parameters:
| Electrical Parameters of Speaker | |
| Impedance | 150Ω±3Ω |
| Resonance Frequency | 350Hz ±20% |
| Intelligent degree | 111±5dB At 1000 Hz At 0.179V; |
| Rated Power | Rated Power Input 2mW, Max Power Input 3mW |
| Frequency scope | 20HZ—20KHZ At 0.179 V |
| Ruzzes&Rattles | Clear sound, no noise At 0.25V(50HZ-3KHZ) |
| Distortion | Less Than 5% at 1500Hz |
| Polarity | Positive Electrode,When an instantaneous DC voltage of 0.2V is applied to the positive electrode, causing the voice coil to move forward, the input terminal connected to the positive electrode is the "+" pole |
| Flux Density | ±15% Guass (Surface) |
| Speaker Shell Diameter | Φ16mm±0.01mm |
Microphone Parameters:
| Electrical Parameters of The microphone | |
| Sensitivity | -40dB≦S≦-36dB, At f=1kHz,S.P.L=1Pa,0dB=1V/Pa; |
| Output impedance | Zout=2.2KΩ,At f=1kHz |
| Current Consumption | IDss(Max)=500µA, At Vs=2.0V,RL=2.2KΩ |
| Directivity | Omni directional |
| Signal to Noise Ratio | S/N(Min)=55dB,At S:(f=1KHz.S.P.L=1Pa),N:(A-Weighted curve) |
| Decreasing Voltage | (ΔS-VS)Max=-3dB,At Vs Reduces from 2.0 to 1.0 |
| Operating voltage | 1≦V≦10; |
| Maximum input S.P.L | 110dB,At f=1kHz,THD<1% |
Compatible Model :
Connectors can be customized.
|
Brand |
Connectors |
|
Motorola |
R7, M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9, CLP, S1, DLR110 |
|
Hytera |
M1, M4, M5, M6, H1, H2, H3, TC700 |
|
Kenwood |
K1, K2, K3, K4 |
|
Speura |
Speura |
|
Icom |
S1, S3, S6, S6-WP, S8, S9 |
|
Vertex |
S1, Y1, Y4, Y5, Y6 |

FAQ
Q1: When can you arrange the shipment after payment?
A:When the order is 200 pieces and below, it takes 2 days; when the order is 201 to 500 pieces, it takes 5 days; when the order is 501-2000 pieces, it takes 7 days; when the order is 2001 pieces and above, it takes 15 days.
Q2:Can you provide samples for me to test first?
A:Yes, samples can be provided, but the shipping cost charged on customer.
Q3:What's your usual payment term for orders?
A:We accept terms of T/T,L/C,Western Union,MmoneyGram,PAYPAL.
Q4: What about customized service?
A:OEM and ODM services are provided, for OEM, we can design the packaging box and logo according to your requirements.
Q5:What is the MOQ of your products?.
A:Usually, it is serious requirement. However, it depends on diferent products.
SUBSCRIBEPlease read on, stay posted, subscribe, and we welcome you to tell us what you think.

Xiamen Yuhong Export & Import Co., Ltd. was founded in 2023 with its independent brand LSENG. We specialize in providing one-stop solution for walkie-talkie accessories, focusing on the R&D and supply of high-quality walkie-talkie microphones and headsets. Our product portfolio covers walkie-talkie headsets, external speakers, wireless Bluetooth accessories and other supporting accessories. Tailored for multiple industry scenarios, our products consistently deliver outstanding audio performance.
Email : chris@accessoriesradio.com
Address: Address: 215-34, 2/F, Sihai Building, Fanghu West Rd, Huli Dist, Xiamen, Fujian, China Post Code:361006
2026 @ Xiamen Yuhong Import and Export Co.,ltd. All Rights Reserved. Sitemap | Blog | XML | Privacy Policy
IPv6 network supported