Products
Product Name: EARPHONIC K Plug Intercom Headset with Mic In Ear Walkie Talkie Earphones Curved Two Way Radio Earpiece
Brand: Earphonic
MOQ: 5 PCS
OEM/ODM: Yes
Warranty: 3-6 months
Product Features:
Single-wire in-ear Earhook PTT Headset for Two-Way Radios
1. Inline PTT control is convenient for one-handed operation ;
2. Stylish PTT design with metal clamps;
3. The blue PTT button is highly visible;
4. The in-ear earhook design offers excellent concealment and ensures clear voice transmission;
5. Rotatable earpiece design, compatible with both left and right ears;
6. The earpiece adopts a coiled spring cable design, enabling smooth extension and retraction while preventing tangling.
7. Small pickup microphone ensures clear voice transmission;
8. Plug can be customized according to customer requirements;
9. Mic Cable Length:95CM
10. Earphone Cable Length:35CM
Microphone Parameters:
| Electrical Parameters of The microphone | |
| Sensitivity | -36dB≦S≦-32dB, At f=1kHz,S.P.L=1Pa,0dB=1V/Pa; |
| Output impedance | Zout=2.2KΩ,At f=1kHz |
| Current Consumption | IDss(Max)=500µA, At Vs=2.0V,RL=2.2KΩ |
| Directivity | Omni directional |
| Signal to Noise Ratio | S/N(Min)=55dB,At S:(f=1KHz.S.P.L=1Pa),N:(A-Weighted curve) |
| Decreasing Voltage | (ΔS-VS)Max=-3dB,At Vs Reduces from 2.0 to 1.0 |
| Operating voltage | 1≦V≦10; |
| Maximum input S.P.L | 110dB,At f=1kHz,THD<1% |
| Electrical Parameters of Speaker | |
| Impedance | 150Ω±3Ω |
| Resonance Frequency | 350Hz ±20% |
| Intelligent degree | 111±5dB At 1000 Hz At 0.179V; |
| Rated Power | Rated Power Input 2mW, Max Power Input 3mW |
| Frequency scope | 20HZ—20KHZ At 0.179 V |
| Ruzzes&Rattles | Clear sound, no noise At 0.25V(50HZ-3KHZ) |
| Distortion | Less Than 5% at 1500Hz |
| Polarity | Positive Electrode,When an instantaneous DC voltage of 0.2V is applied to the positive electrode, causing the voice coil to move forward, the input terminal connected to the positive electrode is the "+" pole |
| Flux Density | ±15% Guass (Surface) |
| Speaker Shell Diameter | Φ12mm±0.01mm |
Compatible Model :
Connectors can be customized.
|
Brand |
Connectors |
|
Motorola |
R7, M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9, CLP, S1, DLR110 |
|
Hytera |
M1, M4, M5, M6, H1, H2, H3, TC700 |
|
Kenwood |
K1, K2, K3, K4 |
|
Speura |
Speura |
|
Icom |
S1, S3, S6, S6-WP, S8, S9 |
|
Vertex |
S1, Y1, Y4, Y5, Y6 |

SUBSCRIBEPlease read on, stay posted, subscribe, and we welcome you to tell us what you think.

Xiamen Yuhong Export & Import Co., Ltd. was founded in 2023 with its independent brand LSENG. We specialize in providing one-stop solution for walkie-talkie accessories, focusing on the R&D and supply of high-quality walkie-talkie microphones and headsets. Our product portfolio covers walkie-talkie headsets, external speakers, wireless Bluetooth accessories and other supporting accessories. Tailored for multiple industry scenarios, our products consistently deliver outstanding audio performance.
Email : chris@accessoriesradio.com
Address: Address: 215-34, 2/F, Sihai Building, Fanghu West Rd, Huli Dist, Xiamen, Fujian, China Post Code:361006
2026 @ Xiamen Yuhong Import and Export Co.,ltd. All Rights Reserved. Sitemap | Blog | XML | Privacy Policy
IPv6 network supported