Products
Product Name: EARPHONIC K Plug Earpiece with Bendable Microphone for Cycling Sports Helmet Walkie Talkie Headset
Brand: Earphonic
MOQ: 5 PCS
OEM/ODM: Yes
Warranty: 3-6 months
Product Features:
Motorcycle helmet headset.
1. Handlebar PTT is easy to use on the handlebars of motorcycles.
2. Stereo sound, good sound quality.
3. You can speak by pressing PTT.
4. Cable Length:95/50CM
5.Suitable for various brands of two‑way radios and transceivers, such as ICOM, Standard, YAESU, KENWOOD.
Microphone Parameters:
| Electrical Parameters of The microphone | |
| Sensitivity | -36dB≦S≦-32dB, At f=1kHz,S.P.L=1Pa,0dB=1V/Pa; |
| Output impedance | Zout=2.2KΩ,At f=1kHz |
| Current Consumption | IDss(Max)=500µA, At Vs=2.0V,RL=2.2KΩ |
| Directivity | Omni directional |
| Signal to Noise Ratio | S/N(Min)=55dB,At S:(f=1KHz.S.P.L=1Pa),N:(A-Weighted curve) |
| Decreasing Voltage | (ΔS-VS)Max=-3dB,At Vs Reduces from 2.0 to 1.0 |
| Operating voltage | 1≦V≦10; |
| Maximum input S.P.L | 110dB,At f=1kHz,THD<1% |
Compatible Model :
Connectors can be customized.
|
Brand |
Connectors |
|
Motorola |
R7, M1, M2, M3, M4, M5, M6, M7, M8, M9, CLP, S1, DLR110 |
|
Hytera |
M1, M4, M5, M6, H1, H2, H3, TC700 |
|
Kenwood |
K1, K2, K3, K4 |
|
Speura |
Speura |
|
Icom |
S1, S3, S6, S6-WP, S8, S9 |
|
Vertex |
S1, Y1, Y4, Y5, Y6 |
SUBSCRIBEPlease read on, stay posted, subscribe, and we welcome you to tell us what you think.

Xiamen Yuhong Export & Import Co., Ltd. was founded in 2023 with its independent brand LSENG. We specialize in providing one-stop solution for walkie-talkie accessories, focusing on the R&D and supply of high-quality walkie-talkie microphones and headsets. Our product portfolio covers walkie-talkie headsets, external speakers, wireless Bluetooth accessories and other supporting accessories. Tailored for multiple industry scenarios, our products consistently deliver outstanding audio performance.
Email : chris@accessoriesradio.com
Address: Address: 215-34, 2/F, Sihai Building, Fanghu West Rd, Huli Dist, Xiamen, Fujian, China Post Code:361006
2026 @ Xiamen Yuhong Import and Export Co.,ltd. All Rights Reserved. Sitemap | Blog | XML | Privacy Policy
IPv6 network supported